Ruch Szensztacki. Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej

Jesteśmy od chwili przyjęcia sakramentu chrztu św. dziećmi Kościoła. Maryja jest naszą Matką. A Matka – jak mówi Jan Paweł II – nie tylko oczekuje na swoje dzieci we własnym domu, ale idzie za nimi wszędzie, gdzie one zakładają swoje domy. Wszędzie tam, gdzie żyją, gdzie pracują, gdzie tworzą rodziny, gdzie bywają przykute do łoża boleści, a nawet tam, gdzie zapominają o Bogu, gdzie sumienia mają obciążone grzechem”.

Słowa te bardzo trafnie charakteryzują apostolat, który rozwinął się w Ruchu Szensztackim, a który nazywa się Apostolatem Matki Bożej Pielgrzymującej. Szensztat to miejsce powstania Ruchu Szensztackiego, a nazwa – Schoenstatt – znaczy piękne miejsce. Wszędzie tam, gdzie jest Bóg, jest piękne miejsce. W Szensztacie i w sanktuariach szensztackich Maryja czczona jest jako Matka Trzykroć Przedziwna. Imię Przedziwna znajdujemy w Litanii Loretańskiej. A Trzykroć Przedziwna oznacza stosunek Maryi do Trójcy św. Wobec Boga Ojca Maryja jest Córką, wobec Jezusa – Matką, wobec Ducha Świętego – Oblubienicą.

Podczas swej pielgrzymki do Lichenia (7.06.1999 r.), Jan Paweł II zaintonował w czasie przemówienia pieśń, która wskazuje na przedziwną wielkość Maryi, na Jej więź z Osobami Trójcy Przenajświętszej:
Bądź pozdrowiona, Córko Boga Ojca,
Bądź pozdrowiona, Matko Syna Bożego,
Bądź pozdrowiona, Oblubienico Ducha Świętego,
Bądź pozdrowiona, Przybytku Trójcy Przenajświętszej.

Z sanktuariów szensztackich, a jest ich około 200 w świecie, (w Polsce 6, Sanktuarium Przymierza na Górze Chełmskiej w Koszalinie poświęcone przez Jana Pawła II 1.06.1991 r .Maryja wychodzi niejako w swoim wizerunku, by odwiedzić swoje dzieci. Obraz jest niewielki, a ramy obrazu swoim kształtem nawiązują do szensztackiego sanktuarium.
Maryja chce odwiedzić wszystkie swoje dzieci. Ona czyni tak, jak każda ziemska matka, idzie do swoich dzieci, by dodać im otuchy, pocieszyć, dać dobrą radę, wskazać na coś bardzo ważnego w życiu dzieci, wskazać właściwą drogę, a może nawet upomnieć.

W jakim celu nawiedza nas Maryja w swoim obrazie?
W Ewangelii znajduje się scena nawiedzenia przez Maryję domu Zachariasza i Elżbiety: Ona przynosi największy Skarb – Jezusa.
Serce Elżbiety napełnia się radością, Zachariasz odzyskuje mowę. Możemy powiedzieć – Maryja wniosła w ten dom Boże błogosławieństwo.

Matka Boża Pielgrzymująca odwiedzając nas każdego miesiąca w swoim obrazie przypomina:
– jesteś ważny dla Pana Boga,  Bóg Ojciec spogląda na Ciebie z miłością jak Ojciec na swoje dziecko, Bóg potrzebuje Ciebie takiego jakim jesteś.
– Maryja budzi w nas świadomość Bożej obecności. Bóg jako dobry i kochający Ojciec jest stale przy mnie i spogląda na mnie z wielka miłością: gdy idę do pracy, gdy pracuję, gdy odpoczywam, gdy jestem ze swoją rodziną, mężem, żoną, dziećmi, gdy rozmawiam z przyjaciółmi, kolegami, gdy spożywam posiłek, gdy sprzątam, piorę, pracuję w ogródku, robię zakupy – jednym słowem w każdej sekundzie mojego życia.
– Ona uczy serdecznego, dziecięcego kontaktu z Bogiem Ojcem.

 

Kręgi Rodzin :

Nr 613 – Opiekun Kręgu – Ewa Bodziony Oleksy

Nr 764 –  Opiekun Kręgu – Danuta Janus

Nr 1047 – Opiekun Kręgu – Lucyna Wańczyk

Nr 0188 – Opiekun Kręgu – Agnieszka Biel

Rodzina Szensztacka – I sobota miesiąca godzina 630